Petr Popelka dirigent

Petr Popelka, vycházející dirigentská hvězda, šéfuje od září 2020 v Oslu a hostuje v Ostravě. Jeho jméno rezonuje v současné době u mnoha významných evropských orchestrů. Věnuje se jak koncertantnímu, tak opernímu repertoáru.

bio

Petr Popelka je od sezóny 2020-2021 šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru (KORK) v Oslu, jež mu pozici nabídl po velice úspěšném společném turné v srpnu 2019. Zároveň je hlavním hostujícím dirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava, se níž v sezóně 2020–21 nastuduje tři abonentní koncerty s díly Rachmaninova, Gliera, Beethovena či se Sukovým Zráním.
V sezóně 2019-20 byl Petr Popelka Conductor Fellow u NDR Elbphilharmonie Orchester v Hamburku. Opakovaně je zván ke spolupráci s Dánským národním symfonickým orchestrem,
s orchestrem Norské opery v Oslu, Maďarskou státní operou v Budapešti, s norskou Bergen Philharmonic a Arctic Philharmonic  nebo Moravskou filharmonií Olomouc.

V sezóně 2020-21 vystoupí Petr vedle svých dvou domovských orchestrů se Stuttgarter Philharmoniker (Rachmaninov, Dvořák), s Deutsche Radio Philharmonie (Prokofjev), Gewandhaus-Oktettem Lipsko (Mahler/Schönberg, J. Strauss), s Arctic Philharmonic (Beethoven), Aalborg Symphony Orchestra (Smetana) či s Moravskou filharmonií Olomouc (Penderecki, Brahms, Šostakovič).

Velký prostor dostane v jeho kalendáři následující sezóny i operní repertoár. V drážďanské Semperoper nově nastuduje operu Ariberta Reimanna Gespenstersonate (Strašidelná sonáta) a po loňské premiéře znovu uvede operu Petera Eötvöse Der goldene Drache (Zlatý drak).

V roce 2017 obdržel Petr Popelka cenu Neeme Järviho (Neeme Järvi Prize) pro nejlepšího mladého dirigenta Akademie Menuhinova festivalu ve švýcarském Gstaadu. Důležité dirigentské impulsy získal studiem u dirigenta Vladimira Kiradjieva a absolvováním mistrovských kurzů u Petera Eötvöse, Alana Gilberta, Jaap van Zwedena a Johannese Schlaefliho.

Petr Popelka rovněž komponuje. V roce 2015 byl skladatelem v rezidenci festivalu v rakouském Mödlingu, kde dirigoval premiéru své kompozice Labyrinth of the Heart.
Vystudoval hru na kontrabas na konzervatoři v Praze, poté pokračoval ve studiích na vysoké hudební škole v německém Freiburgu a v letech 2010-2019 byl zástupcem sólo kontrabasisty v Sächsische Staatskapelle Dresden.

info

Zastoupení pro Českou republiku a Slovensko.
Životopis ke stažení.

fotogalerie

video

kontakt

Martina Výrková

Agentura Makropulos

martina@makropulosmusic.cz

+420 739 372 309