Kukal Quartet smyčcové kvarteto

“Mladé těleso má všechny atributy, na jaké jsme (byli) zvyklí u proslulých českých smyčcových těles. Zřetelná artikulace, “čitelné” kontury každého z nástrojů, transparentní, avšak komplexních zvuk a citlivá vzájemná komunikace, to jsou snad základní charakteristiky ansámblu. K tomu připočtěme živý, kultivovaný temperament, výrazovou vehementnost a osobitou schopnost přesné definice frází.” Lýdia Dohnalová, Opera Slovakia, 09/2021

bio

Kukal Quartet byl založen na podzim roku 2020 čtyřmi mimořádně nadějnými hráči mladé generace, kteří si velmi váží odkazu české kvartetní školy. Cílem, který si ansámbl klade, je spojit tuto tradici s moderním hudebním přístupem, jež si členové mohli osvojit během svých studií na prestižních univerzitách ve Vídni, Salcburku, Basileji, Varšavě a Praze. Ansámbl na sebe strhl pozornost poté, co navzdory své krátké existenci získal třetí cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2021. Kvarteto na soutěži zaujalo především živelností a přirozeností svého hudebního projevu, unikátní ansámblovou dynamikou a silnou individualitou svých členů. Lektory ansámblu jsou přední osobnosti české hudební scény Peter Jarůšek (Pavel Haas Quartet), Jakub Fišer (Bennewitz Quartet) a Tomáš Jamník. V létě 2021 mělo kvarteto možnost účastnit se masterclass s Yo-Yo Mou, Noahem Bendixem Balgleym, Allanem Nillesem, Josefem Špačkem, Janem Fišerem, Lukášem Vondráčkem. Kvartet nese jméno významného českého, soudobého skladatele, Ondřeje Kukala.

Eliška Kukalová na sebe čerstvě upozornila jako debutantka na mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha 2020, kde se představila ve Dvořákově houslovém koncertu pod patronací Václava Hudečka. Eliška se narodila do hudební rodiny jako dcera dirigenta a skladatele Ondřeje Kukala, v pěti letech začala hrát na housle pod vedením Hany Metelkové, následně studovala na Pražské konzervatoři ve třídě Jiřího Fišera. Pravidelně se účastní houslových soutěží s předním umístěním. V roce 2015 se stala vítězkou 19. ročníku Akademie Václava Hudečka a získala mistrovské housle spolu s možností absolvovat koncertní turné. Jako sólistka účinkovala s Filharmonií Bohuslava Martinů, Plzeňskou filharmonií, Severočeskou filharmonií Teplice, PKF - Prague Philharmonia nebo Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy - FOK. V červnu 2018 vystoupila dvakrát v Německu ve Dvořákově houslovém koncertu pod taktovkou Georga Christopha Sandmanna. Od roku 2019 je stipendistkou Akademie komorní hudby a v současnosti studuje ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst pod vedením Jana Pospíchala, dlouholetého koncertního mistra Vídeňských symfoniků.

Klára Lešková začala hrát na housle již v šesti letech pod vedením prof. Magdaleny Mickové, pokračovala na Gymnáziu a Hudební škole hl. města Prahy, kde se jejím houslovým pedagogem stal prof. Jiří Fišer. Od října 2019 studuje na Universität Mozarteum Salzburg, ve třídě profesora Haralda Herzla a jeho asistentky Boženy Angelove. Od svých hudebních začátků se Klára umisťovala na předních místech v houslových soutěžích: mezinárodní Kocianova houslová soutěž, Mezinárodní houslová soutěž PhDr. Josefa Micky, Prague Junior Note, Mezinárodní soutěž Josefa Muziky, Talents for Europe etc. Od jedenácti let se pravidelně zúčastňuje luhačovické Akademie Václava Hudečka, kde získala řadu ocenění. To nejvyšší v roce 2017 - hlavní cenu a mistrovský nástroj, včetně možnosti účinkovat jako host na koncertech s V. Hudečkem. K sólovým vystoupením ji pozval Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně. V rámci cyklu Josef Suk uvádí mladé talenty, stála několikrát jako sólistka na pódiu ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, za doprovodu českých orchestrů PKF a FOK, pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera, Davida Ševce, Jiřího Rožně a dalších. V roce 2018 úspěšně složila konkurz na místo člena orchestrální akademie České filharmonie. S ní účinkovala na významných evropských pódiích, např. Elbphilharmonie Hamburg, Concertgebouw Brugge, Royal Albert Hall, Philharmonie Essen etc. Od roku 2019 je členkou Akademie komorní hudby.

Vilém Vlček začal hrát na violoncello ve svých šesti letech u prof. Martina Škampy v Hudební škole hl. m. Prahy. V roce 2010 se stal žákem Hudebního gymnázia ve třídě prof. Martina and Mirko Škampových a od roku 2018 studuje na Musik Akademie Basel ve třídě Danjula Ishizaky. Jako sólista vystupoval s řadou orchestrů (např. Česká filharmonie, Symfonický orchestr FOK, Würtenberská filharmonie, Kaunaská filharmonie) pod vedením uznávaných dirigentů (Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter, Jiří Rožeň, Wolfgang Emanuel Schmidt, Nicolas Ellis aj.) a představil se publiku ve třech desítkách států Evropy a Asie, Afrika a Ameriky. Pravidelně se zúčastňuje mistrovských kurzů doma i v zahraničí (S. Isserlis, F. Helmerson, A. Weilerstein, R. Aaron, M. Kaňka, J. Koranyi aj.)

Šimon Truszka je slovenský violista. Jako 6-letý začal hrát na housle a od 15 let hraje na violu pod vedením známé ruské pedagožky Very Lipatové na konzervatoři v Košicích. Během studia zvítězil v soutěžích sólové a komorní hry. Od roku 2016 studuje na HAMU v Praze pod vedením prof. Jana Perušky (Stamitz Quartet). Absolvoval roční stáž na Universität fur Musik und darstellende Kunst ve Vídni u prof. Thomasa Selditze a roční stáž ve Varšave na Chopinově univerzitě pod vedením Piotra Reicherta. Šimon absolvoval Česko- francouzskou hudební akadamii v Telči (Bukač), Festival Academy v Budapešti. Zúčastnil se mnohých mistrovských kurzů např. u M. Rysanova, W. Strehle, M. Radiče, I. Korola, T. Masurenka, T. Riebla nebo L. A.Tomtera. Byl členem Státního divadla v Košicích. Byl taktéž  členem renomovaného EUYO (European Union Youth Orchestra), BE Phil Orchestra v roce 2018 pod taktovkou Sira Simona Rattla. Hrál v sálech jako jsou Concertgebouw Amsterdam, Konzerthaus Berlin, Royal Albert Hall v Londýne, Dubai Opera, Grafenegg.

info

Zastoupení celosvětově.
Životopis ke stažení.
Kompletní fotogalerie ke stažení.

fotogalerie

video

kontakt

Martina Výrková
Agentura Makropulos
martina@makropulosmusic.cz 
 +420 739 372 309