Alena Jelínková dirigentka

Alena Jelínková patří mezi nejperspektivnější zástupce nastupující generace českých dirigentů. Již během studií spolupracovala s řadou symfonických orchestrů a od roku 2022 pravidelně spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Působí také v opeře a jako sbormistryně pěveckých sborů.

bio

Alena Jelínková patří mezi nejperspektivnější zástupce nastupující generace českých dirigentů. Již během studií spolupracovala s řadou symfonických orchestrů, jako jsou Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Hradec Králové, Severočeská filharmonie Teplice, Plzeňská filharmonie nebo Západočeský Symfonický orchestr Mariánské Lázně. Od roku 2022 pravidelně spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava.
Mezi stěžejní díla, která dirigovala, patří např. Poulencovo Stabat mater, Šostakovičův violoncellový koncert č. 1, Beethovenova Symfonie č. 3 nebo Debussyho Faunovo odpoledne.

Profiluje se také v opeře. Spolupracovala na nastudování Pucciniho La Bohémy (divadlo F. X. Šaldy) a Bizetovy Carmen (Divadlo J. K. Tyla) a v únoru 2022 bude mít premiéru Verdiho Rigoletto ve Slezském divadle Opava, na němž se podílí jako druhá dirigentka. V roce 2021 tamtéž nastudovala úspěšné muzikálové představení Funny Girl.

Alena spoluzaložila a umělecky vede komorní sbor Punkt se zaměřením na soudobou tvorbu, který pod jejím vedením získal několik ocenění na prestižních zahraničních soutěžích. Aktuálně také působí na pozici asistentky sbormistra Pražského filharmonického sboru (PFS).

Vystudovala dirigování na Pražské konzervatoři (M. Němcová, H. Farkač, M. Košler)
a tamtéž také skladbu a aranžování populární hudby (F. Krtička, P. Větrovec).
Během současného studia dirigování na pražské AMU (T. Koutník, L. Svárovský, Z. Müller) strávila rok na Norges musikkhøgskole v Oslu (O. K. Ruud, S. Thorp).
Důležité dirigentské impulsy získala na mistrovských kurzech s Vasilijem Petrenkem, Christianem Ehwaldem a Stefanem Parkmanem.

Jako skladatelka a dirigentka se podílí na projektech spojujících klasický a populární žánr, posledně např. její autorský projekt Otče náš – písňový cyklus pro smíšený sbor a kapelu, který provedla na několika místech ČR.

Alena hraje na housle, klavír a kytaru, s nimiž představuje autorské písně ve svém uskupení AJAJAJ.

info

Zastoupení celosvětově.
Životopis ke stažení.

fotogalerie

video

kontakt

Martina Výrková
Agentura Makropulos
martina@makropulosmusic.cz 
+420 739 372 309