Alena Hron (Jelínková) dirigentka

Alena Hron je stále žádanější dirigentkou nastupující generace. Její debut na Pražském jaru v květnu 2023 se Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy FOK nazývaly kritiky velkým triumfem.„Zásadní podíl na tom, že Pražští symfonikové hráli tak skvěle, měla evidentně dirigentka: subtilní, přesto schopná inspirovat, vést a vládnout.“ (Klasika+)

bio

Alena Hron je stále žádanější dirigentkou nastupující generace. Její debut na Pražském jaru v květnu 2023 se Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy FOK nazývaly kritiky velkým triumfem.
Spolupracovala již se řadou symfonických orchestrů, jako jsou PKF – Prague Philharmonia, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Severočeská filharmonie Teplice, Plzeňská filharmonie, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně nebo Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz (Kostnice, Německo). Od roku 2022 pravidelně spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava, se kterou na jaře téhož roku nahrála kompletní orchestrální dílo Vítězslavy Kaprálové. Společně s Jakubem Hrůšou vedla v sprnu roku 2022 Orchestr Ševčíkovy akademie
v Horažďovicích. Spolupracovala např. s Josefem Špačkem, Wiesem de Boewé, Janem Mráčkem, Janem Fišerem, Kateřinou Kněžíkovou nebo Veronikou Rovnou.

V 2023-24 Alena zahájí společně se solisty Janen Mráčkem a Michaelou Fukačovou sezonu Jihočeské filharmonie, s Ivanem Klánským a Košickou filharmonií přednese 3. Beethovenův klavírní koncert a Cherubiniho Symfonii D dur. S JFO se představí na koncertech v Berlíně a v Paříži. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR) nastuduje v únoru 2024 mj. premiéru Jany Vörösové V květnu 2024 vystoupí se Filharmonií B. Martinů na několika koncertech v rámci festivalu Talentinum Zlín a sezonu uzavře gala večerem operních árií s PKF – Prague Philharmonia.

Alena působí také v opeře a u pěveckých sborů. Na podzim 2023 nastuduje s baletem Národního divadla moravskoslezského Čajkovského Labutí jezero (premiéra 16.11.2023). V minulých leteh spolupracovala na nastudování Pucciniho La Bohémy (divadlo F. X. Šaldy) a Verdiho Rigoletta (Slezské divadlo Opava), v roce 2021 vedla úspěšné muzikálové představení Funny Girl ve Slezském divadle Opava.

Spoluzaložila a do konce sezóny 2021-22 umělecky vedla komorní sbor Punkt, zaměřující se na soudobou tvorbu Ten pod jejím vedením získal několik ocenění na prestižních zahraničních soutěžích. V sezóně 2021/22 také započala její spolupráce s Pražským filharmonickým sborem.

Alena Hron vystudovala dirigování na Pražské konzervatoři (M. Němcová, H. Farkač, M. Košler) a tamtéž také skladbu a aranžování populární hudby (F. Krtička, P. Větrovec). Během studia dirigování na pražské AMU (T. Koutník, L. Svárovský, Z. Müller) strávila rok na Norges musikkhøgskole v Oslu (O. K. Ruud, S. Thorp). Důležité dirigentské impulsy získala na mistrovských kurzech s Vasilijem Petrenkem, Christianem Ehwaldem a Stefanem Parkmanem.

Od září 2022 studuje ve výběrovém magisterském programu na prestižní Zürcher Hochschule der Künste ve třídě J. Schlaefliho a Ch. M. Muellera, v rámci kterého již dirigovala orchestry v Kostnici, Amiens, Göttingen nebo Soluni.

Jako skladatelka a dirigentka se podílí na projektech spojujících klasický a populární žánr, jejím největším dílem je písňový cyklus Otče náš pro smíšený sbor a kapelu, který provedla na několika místech ČR.
Alena hraje na housle, klavír a zpívá, s čímž představuje svou autorskou tvorbu.

info

Zastoupení celosvětově.
Životopis ke stažení.
Kompletní fotogalerie ke stažení.

fotogalerie

video

kontakt

Martina Výrková
Agentura Makropulos
martina@makropulosmusic.cz 
+420 739 372 309