Alena Hron (Jelínková) dirigentka

Alena Hron je stále žádanější dirigentkou nastupující generace. Od zářá 2024 se stává první šéfdirigentkou v České republice, a sice u Jihočeské filharmonie. Její debut na Pražském jaru v květnu 2023 se Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy FOK nazývaly kritiky velkým triumfem. „Zásadní podíl na tom, že Pražští symfonikové hráli tak skvěle, měla evidentně dirigentka: subtilní, přesto schopná inspirovat, vést a vládnout.“ (Klasika+)

bio

Alena Hron si svým hudebním entuziasmem získává hudebníky nejen doma v České republice, ale postupně i v zahraničí. Od sezóny 2024/25 se stává šéfdirigentkou Jihočeské filharmonie. Začátkem roku 2024 také zvítězila ve stipendijním programu Marin Alsop „Taki Alsop Conducting Fellowship“ skýtající dva roky systematické podpory a nových příležitostí spolupráce s orchestry v zahraničí.

Spolupracovala již s většinou symfonických orchestrů v Česku: Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Janáčkovou filharmonií Ostrava, PKF – Prague Philharmonia, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Filharmonií Hradec Králové, Plzeňskou filharmonií, Západočeskou filharmonií Mariánské Lázně a dalšími. Její debut na Mezinárodním festivalu Pražské jaro 2023 zaznamenal velký úspěch. S Janáčkovou filharmonií vystoupila v Berlíně či Paříži a nahrála také kompletní orchestrální dílo české skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Společně s Jakubem Hrůšou vedla orchestrální koncerty na Ševčíkově akademii v Horažďovicích v létě 2022 a 2023. Spolupracovala se sólisty, jako jsou Ivan Klánský, Josef Špaček, Wies de Boewé, Jan Mráček, Tomáš Jamník, Jan Fišer, Kateřina Kněžíková nebo Veronika Rovná.

Zahraniční hostování zavedla Alenu Hron např. k Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Göttinger Symphonieorchester, orchestru Collegium Musicum Basel či Státní filharmonii Košice.

Profiluje se také v divadle. V roce 2023 asistovala Kasparu Zehnderovi při nové produkci Rusalky v Metách a v Národním divadle moravskoslezském uvedla novou inscenaci Čajkovského Labutího jezera. Ve Slezském divadle Opava byla během roku 2022 druhou dirigentkou Verdiho Rigoletta a tamtéž v roce 2021 nastudovala rovněž úspěšné muzikálové představení Funny Girl. V roce 2018 dirigovala v libereckém divadle F. X. Šaldy Pucciniho La Bohému.

Spoluzaložila a do konce sezóny 2021/22 umělecky vedla komorní sbor Punkt zaměřující se na soudobou tvorbu. Pod jejím vedením získal několik ocenění na prestižních zahraničních soutěžích. V sezóně 2021/22 spolupracovala s Pražským filharmonickým sborem.

Alena Hron zakončuje v červnu 2024 své druhé magisterské studium na prestižní Zürcher Hochschule der Künste ve třídě Christopha-Mathiase Muellera a Johannese Schlaefliho. V rámci studia dirigovala orchestry v Kostnici, Amiens, Göttingen, Norimberku, Magdeburku nebo Soluni. Je absolventkou dirigování na Pražské konzervatoři (Miriam Němcová, Hynek Farkač, Miroslav Košler) a na Akademii múzických umění v Praze (Tomáš Koutník, Leoš Svárovský, Zbyněk Müller). Rok strávila na Norges musikkhøgskole v Oslu (Ole Kristian Ruud, Sigmund Thorp).
Účastnila se také dirigentských masterclass pod vedením Vasilije Petrenka, Christiana Ehwalda, Stefana Parkmana či Grety Pedersen.

Alena hraje na housle, klavír a zpívá, s čímž představuje svou autorskou tvorbu.

info

Zastoupení celosvětově.
Životopis ke stažení.
Kompletní fotogalerie ke stažení.

fotogalerie

video

kontakt

Martina Výrková
Agentura Makropulos
martina@makropulosmusic.cz 
+420 739 372 309