Vilém Vlček violoncello

Vilém Vlček, violoncellista nejmladší generace, na sebe upozornil již mnoha úspěchy na české i světové hudební scéně. Vítěz prestižní soutěže v Markneukirchen a také Soutěže K. Pendereckého v Krakově,  držitel Ceny Jiřího Bělohlávka, hudbou žije a hudbou se na svých koncertech stává.

bio

Interpretace Viléma Vlčka, držitele ceny Jiřího Bělohlávka 2023, se kromě technické lehkosti vyznačuje procítěným uměleckým projevem.

V roce 2023 ve věku 25 let získal prvenství v prestižních mezinárodních soutěžích. V 50. ročníku Mezinárodní instrumentální soutěže v Markneukirchenu oslnil ve finále svým provedením Haydnova koncertu D dur.
Cenu za nejlepší provedení koncertu Krzysztofa Pendereckého a celkové vítězství si odnesl z Violoncellové soutěže, jež nese jméno tohoto legendárního skladatele a koná se jednou za pět let. Mezi jeho další hudební ocenění patří vítězství v renomované instrumentální soutěži Rahn Musikpreis (Švýcarsko, 2022) nebo v Soutěži Nadace Bohuslava Martinů (2021).

Již před těmito úspěchy Vilém vystupoval jako sólista s řadou symfonických těles (Česká filharmonie, Kammerorchester Basel, Kaunas Symphony Orchestra, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Plzeňská filharmonie, Severočeská filharmonie, Württembergische Philharmonie Reutlingen a další). Při těchto příležitostech spolupracoval s předními dirigenty, například s Jiřím Bělohlávkem, Petr Altrichter, Jiří Rožeň, Jonathan Bloxham, Nicolas Ellis, Wolfgang Emmanuel Schmidt, David Švec a další. Jako sólista a recitalista vystoupil ve více než 30 zemích (Grand Hall hamburské Elbphilharmonie, Victoria Hall v Ženevě, Tonhalle Zürich, Kammermusik Saal Berlínské filharmonie, Dvořákova síň Rudolfina).

Zkušenosti z oblasti komorní hudby získal během svého působení v Kukal Quartetu, jako stipendista AKH a v neposlední řadě přímou spoluprací s z řadou uznávaných interpretů jako například Leonidas Kavakos, Steven Isserlis, Sergio Azzolini, Rainer Schmidt, Claudio Martinez Mehner, Tomáš Jamník nebo Alfred Brendel.

Mezi vrcholy jeho sezóny 2023/2024 patří debuty se Sinfonieorchester Basel, s Pražskými komorními sólisty, s Chursächsische Philharmonie, recitálový debut na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a opětovné pozvání k sólovému vystoupení s Českou filharmonií.

Vilém Vlček se narodil v roce 1998 v Praze. Na cello začal hrát v šesti letech pod vedením Martina a posléze i Mirko Škampových. Od ukončení gymnaziálního studia v roce 2018 studuje na Musik-Akademie v Basileji ve třídě profesora Danjula Ishizaky. Vedle studia se pravidelně účastní mistrovských kurzů (Frans Helmerson, Steven Isserlis, Marek Jerie, Michal Kaňka, Alisa Weilerstein).  Od roku 2023 je asistentem Danjula Ishizaky na Universität der Künste v Berlíně.

Vilém Vlček hraje na nástroj z dílny Lorenza Ventapaneho, který byl vyroben mezi lety 1830 a 1850 v Neapoli.

 

info

Zastoupení celosvětově.
Životopis ke stažení.

fotogalerie

video

kontakt

Martina Výrková
Agentura Makropulos
martina@makropulosmusic.cz 
 +420 739 372 309