Úspěch Tria Incendio na Mezinárodní komorní soutěži Josepha Joachima ve Výmaru

28. 4. 2022

Soutěž patří mezi nejprestižnější a zároveň nejnáročnější komorní soutěže. Trio Incendio si muselo připravit přes 3 hodiny repertoáru. Konkrétně si vybrali Haydnovo Trio C Dur, Sonatensatz a Trio č. 2 Franze Schuberta, Trio č. 1 Johannese Brahmse, Trio č. 1 Antona Arenského, Trio č. 2 Johanny Doderer a Trio č. 3 Bohuslava Martinů.

 Na soutěž, kterou každé tři roky pořádá Hochschule für Musik Franz Liszt ve Výmaru, se sjelo celkem 17 klavírních trií a smyčcových kvartetů z Evropy i Asie. Ve finálovém kole byly nakonec uděleny dvě druhé a jedna třetí cena. Druhé místo sdílelo Trio Incendio s dalšími českými zástupci, Triem Bohémo, třetí místo připadlo francouzskému Triu Pantoum.

 “Tato soutěž pro nás byla opravdu velkou výzvou vzhledem k rozsahu a rozmanitosti repertoáru. Bylo znát, že se soutěž mezi místními těší velké oblibě, jelikož od prvního kola bylo v sále velmi početné a podporující publikum, které vytvořilo pro všechny soutěžící příjemnou atmosféru,” přibližuje průběh soutěže violoncellista Vilém Petras.

 Porotě předsedala profesorka houslí na výmarské univerzitě Anne-Kathrin Lindig, dalšími členy poroty byli sólista a komorní hráč na violu Miguel da Silva, violoncellista Valentin Erben (Alban Berg Quartet), houslistka Vera Martínez Mehner (Casals Quartet), Angelika Merkle (profesorka klavíru na HfMDK Frankfurt), Hartmut Rohde (profesor violy na UdK Berlin), violoncellista Bernhard Schmidt (Mandelring Quartett) a Florian Wiek (profesor klavíru na HMDK Stuttgart).

 Trio Incendio vystoupí s Moravskou filharmonií Olomouc na závěrečném koncertě sezóny ve čtvrtek 28. dubna, kde v jejich společném podání zazní česká premiéra díla Shade pro klavírní trio a smyčce (2016), soudobého amerického skladatele Davida Langa.

archiv

Bella Adamova v duu s pianistou Malte Schäferem slaví další úspěch

28. 7. 2022
Mezzosopranistka Bella Adamova v duu s pianistou Malte Schäferem získali druhé místo ve své kategorií 11. ročníku mezinárodní soutěže komorní hudby “Franz Schubert a soudobá hudba“ ve Štýrském Hradci.

Bella Adamova zvítězila v prestižní mezinárodní pěvecké soutěži v s-Hertogenbosch.

3. 7. 2022
Mezzosopranistka Bella Adamova zvítězila v kategorii Oratorium 55. ročníku mezinárodní pěvecké soutěže v nizozemském ‘s-Hertogenbosch, prestižním klání s dlouholetým renomé. Mezi vítěze předchozích ročníků patří Pretty Yende a Thomas Hampson.

Nové album CESTY Josefa Špačka a Tomáše Jamníka

13. 5. 2022
Josef Špaček a Tomáš Jamník se na novém albu CESTY (Supraphon) vydávají do míst, která se otiskla do hudby čtyř českých skladatelů 20. století.

Marek Kozák hraje 5. Beethovena v Tonhalle Zürich

21. 11. 2021
Marek Kozák je tento podzim již podruhé sólistou koncertu v rekonstruované Tonhalle Zürich.