Josef Špaček strhnul svým podáním Dvořákova houslového koncertu

28. 9. 2021

"Josef Špaček zná Houslový koncert a moll, op. 53, B. 108 Antonína Dvořáka dokonale, má jej nejen v ruce a hlavě, ale především v srdci. Strhnul svým projevem všechny hráče, není zase tak časté, aby posluchači byli svědky takového porozumění a přátelské komunikace mezi sólistou a orchestrem. Bylo vidět a hlavně slyšet, že hráči s českým houslistou si sedli lidsky i po muzikantské stránce. Akademie sv. Martina v polích hraje bez dirigenta, vedoucí role se ujímá buď první houslista, nebo sólista. Josef Špaček byl tedy i v této dvojjediné roli, musel se soustředit jak na svůj výkon, tak dávat nástupy orchestru. Od první chvíle rozehrál své Guarneri del Gesù z roku 1732 s absolutní technickou jistotou, která dovoluje luxus nadhledu a vzbuzuje zdání snadnosti. Byl to příval hudební krásy a energie, která se přelévala od sólisty k orchestru a zpět do publika. Josef Špaček hrál virtuózně, a přitom přirozeně, lehce, v jeho výkonu nebyl ani náznak jakéhokoli předvádění se. Prostě čistá radost ze společného muzicírování. Mnozí věhlasní světoví houslisté by si měli poslechnout, jak interpretovat Dvořáka! Jedinečně vyhrané melodické oblouky, vřelá a promyšlená dynamika, zpěvnost, bohatý zvuk plný barev, hravá rubata... Josef Špaček zná Dvořákův koncert do poslední noty, do poslední skladatelovy poznámky. Jeho Dvořák je plný energie a mladistvého entuziasmu, ovšem i zkušenosti a technické i výrazové jistoty. Špačkovo pojetí ctí skladatele, zároveň je plné jeho rukopisu – zpěvnosti volné věty či energickému tempu a akcentaci ve finálové větě těžko odolat. Neodolali mu ani hráči anglického orchestru – byli vynikajícími partnery a interprety díla, které tak často nehrají. Uchvátili jemností i leskem svých smyčců, dokonalostí dechů, přesně vyváženou dynamikou a také bezvýhradným sepětím se sólistou. Nestává se často, aby publikum po posledním taktu tak spontánně a s výkřiky bravo projevilo své nadšení. Po tomto provedení Dvořáka tomu tak bylo."

Alena Sojková, KlasikaPlus, https://klasikaplus.cz/reflexe-2/item/5851-josef-spacek-s-akademii-sv-martina-v-polich-oslnili-publikum

archiv

Bella Adamova se podílela za zhudebnění silného válečného příběhu

27. 1. 2023
Bella Adamova se podílí na unikátním mezinárodním hudebním projektu.

Vivaldi & Piazzolla v unikátním pojetí - Adventní koncerty Josefa Špačka a Barocco sempre giovane

14. 11. 2022
Josef Špaček a Barocco sempre giovane se setkají na pódiích šesti českých a moravských měst s unikátním pojetím "Osmera ročních dob". Zazní slavný cyklus A. Vivaldiho a jím inspirovaný cyklus Čtvero ročních dob v Buenos Aires Á. Piazzolly.

Umělci agentury Makropulos v programu Pražského jara 2023

11. 11. 2022
Pro všechny je to velká radost a čest být součástí dalšího ročníku Pražského jara!

Bella Adamova v duu s pianistou Malte Schäferem slaví další úspěch

28. 7. 2022
Mezzosopranistka Bella Adamova v duu s pianistou Malte Schäferem získali druhé místo ve své kategorií 11. ročníku mezinárodní soutěže komorní hudby “Franz Schubert a soudobá hudba“ ve Štýrském Hradci.