Josef Špaček strhnul svým podáním Dvořákova houslového koncertu

28. 9. 2021

"Josef Špaček zná Houslový koncert a moll, op. 53, B. 108 Antonína Dvořáka dokonale, má jej nejen v ruce a hlavě, ale především v srdci. Strhnul svým projevem všechny hráče, není zase tak časté, aby posluchači byli svědky takového porozumění a přátelské komunikace mezi sólistou a orchestrem. Bylo vidět a hlavně slyšet, že hráči s českým houslistou si sedli lidsky i po muzikantské stránce. Akademie sv. Martina v polích hraje bez dirigenta, vedoucí role se ujímá buď první houslista, nebo sólista. Josef Špaček byl tedy i v této dvojjediné roli, musel se soustředit jak na svůj výkon, tak dávat nástupy orchestru. Od první chvíle rozehrál své Guarneri del Gesù z roku 1732 s absolutní technickou jistotou, která dovoluje luxus nadhledu a vzbuzuje zdání snadnosti. Byl to příval hudební krásy a energie, která se přelévala od sólisty k orchestru a zpět do publika. Josef Špaček hrál virtuózně, a přitom přirozeně, lehce, v jeho výkonu nebyl ani náznak jakéhokoli předvádění se. Prostě čistá radost ze společného muzicírování. Mnozí věhlasní světoví houslisté by si měli poslechnout, jak interpretovat Dvořáka! Jedinečně vyhrané melodické oblouky, vřelá a promyšlená dynamika, zpěvnost, bohatý zvuk plný barev, hravá rubata... Josef Špaček zná Dvořákův koncert do poslední noty, do poslední skladatelovy poznámky. Jeho Dvořák je plný energie a mladistvého entuziasmu, ovšem i zkušenosti a technické i výrazové jistoty. Špačkovo pojetí ctí skladatele, zároveň je plné jeho rukopisu – zpěvnosti volné věty či energickému tempu a akcentaci ve finálové větě těžko odolat. Neodolali mu ani hráči anglického orchestru – byli vynikajícími partnery a interprety díla, které tak často nehrají. Uchvátili jemností i leskem svých smyčců, dokonalostí dechů, přesně vyváženou dynamikou a také bezvýhradným sepětím se sólistou. Nestává se často, aby publikum po posledním taktu tak spontánně a s výkřiky bravo projevilo své nadšení. Po tomto provedení Dvořáka tomu tak bylo."

Alena Sojková, KlasikaPlus, https://klasikaplus.cz/reflexe-2/item/5851-josef-spacek-s-akademii-sv-martina-v-polich-oslnili-publikum

archiv

Bella Adamova v duu s pianistou Malte Schäferem slaví další úspěch

28. 7. 2022
Mezzosopranistka Bella Adamova v duu s pianistou Malte Schäferem získali druhé místo ve své kategorií 11. ročníku mezinárodní soutěže komorní hudby “Franz Schubert a soudobá hudba“ ve Štýrském Hradci.

Bella Adamova zvítězila v prestižní mezinárodní pěvecké soutěži v s-Hertogenbosch.

3. 7. 2022
Mezzosopranistka Bella Adamova zvítězila v kategorii Oratorium 55. ročníku mezinárodní pěvecké soutěže v nizozemském ‘s-Hertogenbosch, prestižním klání s dlouholetým renomé. Mezi vítěze předchozích ročníků patří Pretty Yende a Thomas Hampson.

Nové album CESTY Josefa Špačka a Tomáše Jamníka

13. 5. 2022
Josef Špaček a Tomáš Jamník se na novém albu CESTY (Supraphon) vydávají do míst, která se otiskla do hudby čtyř českých skladatelů 20. století.

Úspěch Tria Incendio na Mezinárodní komorní soutěži Josepha Joachima ve Výmaru

28. 4. 2022
Na 9. ročníku Mezinárodní komorní soutěže Josepha Joachima ve Výmaru, v níž soutěží klavírní tria a smyčcové kvartety, uspělo Trio Incendio ziskem 2. ceny (1. cena nebyla udělena) a speciální ceny za nejlepší interpretaci díla raného klasicismu.