Josef Špaček strhnul svým podáním Dvořákova houslového koncertu

28. 9. 2021

"Josef Špaček zná Houslový koncert a moll, op. 53, B. 108 Antonína Dvořáka dokonale, má jej nejen v ruce a hlavě, ale především v srdci. Strhnul svým projevem všechny hráče, není zase tak časté, aby posluchači byli svědky takového porozumění a přátelské komunikace mezi sólistou a orchestrem. Bylo vidět a hlavně slyšet, že hráči s českým houslistou si sedli lidsky i po muzikantské stránce. Akademie sv. Martina v polích hraje bez dirigenta, vedoucí role se ujímá buď první houslista, nebo sólista. Josef Špaček byl tedy i v této dvojjediné roli, musel se soustředit jak na svůj výkon, tak dávat nástupy orchestru. Od první chvíle rozehrál své Guarneri del Gesù z roku 1732 s absolutní technickou jistotou, která dovoluje luxus nadhledu a vzbuzuje zdání snadnosti. Byl to příval hudební krásy a energie, která se přelévala od sólisty k orchestru a zpět do publika. Josef Špaček hrál virtuózně, a přitom přirozeně, lehce, v jeho výkonu nebyl ani náznak jakéhokoli předvádění se. Prostě čistá radost ze společného muzicírování. Mnozí věhlasní světoví houslisté by si měli poslechnout, jak interpretovat Dvořáka! Jedinečně vyhrané melodické oblouky, vřelá a promyšlená dynamika, zpěvnost, bohatý zvuk plný barev, hravá rubata... Josef Špaček zná Dvořákův koncert do poslední noty, do poslední skladatelovy poznámky. Jeho Dvořák je plný energie a mladistvého entuziasmu, ovšem i zkušenosti a technické i výrazové jistoty. Špačkovo pojetí ctí skladatele, zároveň je plné jeho rukopisu – zpěvnosti volné věty či energickému tempu a akcentaci ve finálové větě těžko odolat. Neodolali mu ani hráči anglického orchestru – byli vynikajícími partnery a interprety díla, které tak často nehrají. Uchvátili jemností i leskem svých smyčců, dokonalostí dechů, přesně vyváženou dynamikou a také bezvýhradným sepětím se sólistou. Nestává se často, aby publikum po posledním taktu tak spontánně a s výkřiky bravo projevilo své nadšení. Po tomto provedení Dvořáka tomu tak bylo."

Alena Sojková, KlasikaPlus, https://klasikaplus.cz/reflexe-2/item/5851-josef-spacek-s-akademii-sv-martina-v-polich-oslnili-publikum

archiv

Marek Kozák znovu v Tonhalle Zürich

21. 11. 2021
Marek je tento podzim již podruhé sólistou koncertu v rekonstruované Tonhalle Zürich.

Dvořákovo trio bude jedním z gratulantů v rámci 70. ročníku festivalu Dvořákova Nelahozeves.

3. 9. 2021
Dvořákovo trio bude jedním z gratulantů, jež při příležitosti 180. narozenin vystoupí v neděli 5. září v rámci 70. ročníku festivalu Dvořákova Nelahozeves.

Marek Kozák a úspěch v prestižní soutěži Gezy Andy

9. 6. 2021
Marek Kozák získal třetí místo v renomované mezinárodní klavírní soutěži Gezy Andy. Bravo, Marku!!

Martina Janková v zastoupení agenturou Makropulos pro ČR a SR

24. 5. 2021
Je nám velkou radostí a ctí - sopranistka světového jména Martina Janková nově v zastoupení agenturou Makropulos pro ČR a SR.